KIEDY LĄDUJESZ U PSYCHIATRY, A MASZ … TĘŻYCZKĘ. CZĘŚĆ 2 – JAK POSTĘPOWAĆ?

W poprzedniej części omówiłam jakie są rodzaje tężyczki oraz objawy, a także możliwe przyczyny niedoborów. Pisałam również, że tężyczkę warto byłoby brać właśnie za objaw niedoborów i szukać jej przyczyn.
I tak literatura zna przypadki kiedy tężyczka była pierwszym objawem …choroby trzewnej, czyli celiakii. Wszystkie problemy z układem pokarmowym, bóle brzucha, wzdęcia i inne tego typu ekscesy, nieswoiste zapalenia jelit to również problemy z wchłanianiem. Nie mówię już o popularnych tableteczkach na zgagę, refluks, wrzody czy stany zapalne żołądka, przy których z biegu powinniśmy mocno przemyśleć suplementację magnezem (przypominam niedobór magnezu może powodować tężyczkę utajoną i współistnieć w tężyczce jawnej) oraz witaminą b12.

Skoro mowa o niedoborach czy niedożywieniu – logiczne jest, że jedzenie powinno być gęstoodżywcze. To znaczy, jedzenie ma nam dostarczać dużo składników odżywczych, witamin, minerałów, a nie powinny to być puste kalorie. Przykład? Kanapki z chleba żytniego z awokado, wędliną, papryką i sałatą vs bułka pszenna z serkiem topionym. Widać różnicę? Idąc dalej – niezbyt dobrym pomysłem będą deficyty kaloryczne – odchudzanie przesuń na czas po uzupełnieniu niedoborów. Dla ścisłości – NIEDOŻYWIENIE niech Ci się nie kojarzy tylko i wyłącznie ze szczupłymi osobami – mnóstwo otyłych osób czy z nadwagą ma mnóstwo niedoborów.

Pomyśl o regeneracji układu pokarmowego – jeśli niedobory powstają na skutek złego wchłaniania rób dłuższe przerwy pomiędzy posiłkami, kończ wcześniej jedzenie posiłków i rób tzw. post nocny, pij wodę!, jedzenie bardziej lekkostrawne, przemyśl włączenie probiotyków czy maślanu sodu. Stosuj dietę przeciwzapalną i jak najmniej przetworzoną.

Jeśli mamy niedobór wapnia to oprócz lub zamiast suplementacji doustnej (jeśli sytuacja jest wyrównana) zwróć uwagę na te jego źródła: sezam i tahini, mak, migdały, małe ryby typu szprotki, sardynki, jaja, wody wysokozmineralizowane, strączki, zielone warzywa czy dobrej jakości nabiał (uwaga! Przy kiepsko pracującym układzie pokarmowym nabiał może być różnie ‘odbierany’).

Kolejny składnik to magnez – mówi się, że w tężyczce jego suplementacja powinna wynosić ok. 5mg/kg masy ciała a niektóre źródła podają nawet 8mg/kgmc. Podczas ataków dobrze by był podany w formie kroplówki później forma doustna. Polecane formy to cytrynian, jabłczan (łagodniejszy dla układu pokarmowego), glicynian, l-treonian czy taurynian. Oprócz tego warto zwracać uwagę na to aby w diecie były wody wysokozmineralizowane, kasze, kakao/gorzka czekolada, orzechy czy płatki owsiane.

Dodatkowo koniecznie należy wziąć pod uwagę suplementację witaminy d3 – najlepiej sprawdzić poziom a przy suplementacji wapniem i magnezem pamiętać aby była ona w odpowiedniej dawce! Jeśli przyjmujesz i wapń i magnez (najlepiej po konsultacji z lekarzem) – rób przerwę pomiędzy jednym a drugim, nie bierz ich razem 😊

Unikaj produktów, które mogą upośledzać wchłanianie tych ważnych pierwiastków – nie pij kawy, herbaty do posiłków, unikaj alkoholu czy napojów energetycznych.

Tężyczka to zaburzenie trudne do rozpoznania a później ‘ogarnięcia’ – często badania wychodzą w normie (nie mówiąc już o kiepskiej diagnostyce, ciężko osiągalnych badaniach pierwiastków z erytrocytów nie z surowicy itp.) a objawy są. Z takim problemem warto udać się do lekarza, najlepiej neurologa, który pokieruje co dalej. Warto natomiast poznać również temat samemu i w razie ‘w’ wiedzieć o co pytać 😊

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *