KIEDY LĄDUJESZ U PSYCHIATRY, A MASZ … TĘŻYCZKĘ.

Znalezione obrazy dla zapytania tężyczka

Tężyczka jest zaburzeniem o bardzo różnorodnym obrazie chorobowym. Często jest tak, że dana osoba ma objawy, z którymi męczy się nawet kilka lat, a zaburzenie pozostaje nierozpoznane. Odwiedza wielu lekarzy w tym najczęściej neurologów, psychiatrów, pulmonologów czy kardiologów a przyczyna objawów nadal jest zagadką. Dzieje się tak, że objawy, o ile w tężyczce jawnej są bardziej specyficzne, tak tężyczka utajona jest zdecydowanie cięższa do rozpoznania. Częstymi chorobami, które podejrzewa się równolegle z tężyczką są również padaczka (tężyczka również występuje w formie napadów), astma czy depresja.

Tężyczka wiąże się przede wszystkim z nadpobudliwością nerwowo-mięśniową. Może objawiać silnymi napadami lub o mniejszym nasileniu, które nie przeszkadzają danej osobie na początku i zostawia ‘temat’ na później.

Tężyczka jawna głównie skorelowana jest z hipokalcemią, czyli niedoborem wapnia, przede wszystkim znaczenie ma tu wapń zjonizowany. Charakterystyczny napad zaczyna się  drętwieniem dłoni, stóp czy skóry wokół ust. Dochodzi do skurczów dłoni („ręka położnika”) i stóp, a wszystkiemu towarzyszy lęk, osłabienie, niepokój, problemy ze snem, koncentracją. Może wystąpić omdlenie/utrata przytomności a także bóle głowy, skurcz mięśni głośni, bóle w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem.

Tężyczka utajona natomiast wiąże się z niedoborem magnezu lub/i potasu a często też witaminy D3. Występuje częściej niż tężyczka jawna natomiast jest rzadko rozpoznawana ze względu na mniej charakterystyczne objawy, które często są takie same jak inne zaburzenia/choroby. Często to kurcze mięśni, drżenie powiek, kłopoty z koncentracją, pamięcią, osłabienie, wzmożona lękliwość, napady paniki, kłopoty ze snem, z wymową (ciężko się wysłowić), drętwienie kończyn, bóle w klatce, kaszel (znam przypadki, gdzie doszukiwano się nawet astmy, zostały włączone leki, a przyczyna była inna). Neurolog powinien sprawdzić obecność objawu Chvostka, objawu Trousseau czy objawu Lusta.

Tężyczce może również towarzyszyć kandydoza, nawykowe poronienia, wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia erekcji, zaburzenia laktacji, schorzenia prostaty.

Jest to często „kompan” boleriozy – z praktyki tężyczka może występować lub tężyczkę może wywoływać każda infekcja.

 

ROZPOZNANIE:

Aby rozpoznać tężyczkę warto zrobić badanie przede wszystkim wapnia, magnezu, potasu z krwi, najlepiej nie tylko z surowicy, ale również z erytrocytów, a także próbę tężyczkową EMG. To podstawy. Na pewno warto dołożyć do tego badanie witaminy D3. Należy podkreślić, że nie wszystkie badania muszą być ‘poza normą’, tak samo jak nie wszystkie objawy będą występować.

 

CZYNNIKI WYWOŁUJĄCE:

Jest wiele czynników wywołujących tężyczkę – a w zasadzie tężyczkę warto byłoby też brać jako objaw – objaw niedoborów. A niedobory mogą nam sugerować inne problemy/choroby.

Hipokalcemia:

Niedobór wapnia może być spowodowany:

– niedostateczną podażą wapnia w diecie

– zaburzeniami wchłaniania, które występują w chorobach układu pokarmowego – celiakia, nieswoiste zapalenia jelit, choroby żołądka, SIBO, zespół krótkiego jelita

– niedoborem witaminy D (może na to wpływać również magnez)

– ostre zapalenie trzustki

– zespół „głodnych kości”

– leki różnego rodzaju, np. moczopędne

– niedoczynność przytarczyc, usunięcie tarczycy, radioterapia i inne zabiegi w okolicy szyi; niedoczynność przytarczyc może występować razem z niedoczynnością tarczycy a w szczególności z Hashimoto

 

Hipomagnezemia:

Hipomagnezemia to niedobór magnezu, którego przyczynami mogą być:

– zbyt mała ilość magnezu w diecie

– problemy z wchłanianiem

– leki diuretyczne

– alkoholizm

– stan po zabiegach różnego rodzaju

– przymowanie leków IPP – leki zażywane w przypadku chorób zapalnych żołądka, na zgagę – co do tych leków z pewnością napiszę dłuższy komentarz, natomiast sprzyjają one niedoborowi magnezu, gdyż zmniejszają jego wchłanianie

– osoby o osobowości typu A – nadambitne, zestresowane

 

Hipokaliemia:

Niedobór potasu często towarzyszy osobom, które mają terapię diuretykami lub są narażone na częste biegunki np. w przypadku niektórych schorzeń układu pokarmowego. Inne leki mogą również wpływać na obniżenie potasu.

 

Jak postępować w przypadku rozpoznania tężyczki?

Ciąg dalszy nastąpi 😊

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *